Skip Navigation

2011 Students’ Achievements

2011 Students’ Achievements

2011 Achievements

Academic

English Department:

  • West Zone C Junior Team Scrabble Competition
    • Division Champion: Ng Jan Kai (3A), Sean Yap (3B), Marvin Ng (4B)
    • Best Player: Sean Yap (3B)
  • 6th Jurong Green CC Sec/Pri Schools Scrabble Championship 2011
    • 9th Position: Lim Jia Yi (5A)

Science Department:

  • National Green Olympiad
    • Individual Category: 1st, 4th and 8th position
    • Team Category: 3rd and Champions
  • Singapore Amazing Flying Machine Competition 2011
    • Silver Award in Theory of Flight Category
  • WZCOE Junior Science Whiz Competition
    • Team Category: 5th position
    • Individual Category: Top 10
  • Overall Top School Award for the 3rd time running for 3rd Singapore Amazing Machine Competition
    • Championship and 1st Runner-Up awards for 3rd Singapore Amazing Machine Competition
  • Inter‐Primary School Science Olympiad (National)
    • Individual Category – Top 10 Placing (In no order of merit): Ernest Teo You Cheng (6A): Marcus Soon Khai Siang (6A)
    • Team Category – 5th Placing
  • National Environment Quiz
    • Individual Category – 15th Placing
  • Bukit Panjang Government High School Science and Mathematics Challenge
    • Invitational (Schools from around SG) Champions

Art Department:

  • Marigold HL World Milk Day – Creative Challenge 2011- Design a Milk Carton
    • 1st Prize Category B (Loh Jen Hua 4B)

English Department:

  • Western Region Public Libraries’ Spelling Bee Contest 2011
    • First prize. Jessica Zhou 6A

ICT Department:

  • ICAS (NSW Computer Skills)
    • 2 High Distinctions
    • 7 Distinctions
    • 30 Credits

Mathematics Department:

  • Mega Math Festival 2011 -Sudoku Challenge
    • First prize: Muhd Amsyar Suhaizam 1A

Non-Academic

Pupil Development:

  • Goh Xinni (6I) received “My Buddy” Award, nominated by calssmate, Chang Jing Wen in appreciation of er friendship and support – AWWA TMIS

Scouts:

  • Scout Anual Competition: Frank Coopers Sands Awards 2010
    • Gold

EL Literary Club

  • Super Zone Scrabble Competition
    • West Zone C Division Champion

Netball

  • West Zone Inter-schools Netball Tournament Junior
    • Bronze 4th Placing
Back to top