Skip Navigation

2013 Students’ Achievements

2013 Students’ Achievements

2013 Achievements

Academic

English Department:

  • National Spelling Championship (Zonal Round)
    • West Zone Champion – Ng Jun Kai – 5A

Mathematics Department:

  • St Andrews – Maths Olympiad Competition
    • 3rd Individual – Qiu Da Wen – 6A
  • SMOPS by HCI
    • Silver: Benjamin Chew – 6A, Kester Low En – 6A, Lim Ren Jie – 6A
    • Bronze: Lim Zi Jie – 6A
  • RIPMWC (RI Primary Mathematics World Contest 2013)
    • Open Category (P6) – Certificate of Credit: Tan Sze Ying – 6A
  • RIPMWC (RI Primary Mathematics World Contest 2013)
    • Junior Category – Certificate of Credit: Louis Yong – 5A, Faith Lian, Yeo hui Ling – 5B
  • RIPMWC (RI Primary Mathematics World Contest 2013)
    • Junior Category – Certificate of Distinction: Lim Zuo Cheng

Science Department:

  • Science Centre Abbott Award
    • Abbott Young Science Award: Ong Yilin – 5B, Sherry Kang Li Ting – 5C, Muhammad Daniel – 5C
  • Raffles Science Olympiad 2013
    • Finalist – Ang Wee Suan 5A
  • Singapore Amazing Flying Machine Competition 2013
    • Best Range Award – Silver: Shawn Lim – 6A, Chng Bing Xuan – 6B, You Jun Xian – 5F
  • Singapore Amazing Flying Machine Competition 2013
    • Time Aloft Award – Gold: Liu Bing Yuan – 6A, Wang Heilin – 6A, Ian Wong – 6A

Chinese Department:

  • 2013 National Chinese E-Dictionary Competition
    • Consolation Prizes: Soh Wern Rong, Bryan

Non-Academic

CCA:

  • Singapore Olympic Foundation – Peter Lim Schlarship 2013
    • Schlolarship Award: Putri Nur Syaliza – 4E

Wushu:

  • 9th National Primary School Wushu Championship-42-Style Taijijian
    • 4th Placing – Chng Bing Xuan 6B
  • 9th National Primary School Wushu Championship-42-Style TaijiQuan
    • 2nd Placing – Chng Bing Xuan 6B

Chinese Dance

  • Kreta Ayer CC International Dance Competition 2013
    • Silver

Basketball

  • West Zone Primary School Basketball Competition – Senior Boys
    • 4th Placing

Netball

  • West Zone Primary School Netball Competition (Junior Girls)
    • 3rd Placing

Scouts

  • Frank Cooper Sands Award (2012)
    • Gold

Chinese Department, Chinese Cultural Club, Science Department and Green Club:

  • National Environmental-friendly Creative Lantern Making Competition 2013
    • Primary School Category (Second Prize)
  • It was jointly organised by Singapore Press Holdings, Singapore Chinese Teachers Union, Xingnan Primary School. The lantern is a collaborative effort by the Chinese Language Department, Chinese Cultural Club , Science Department and Green Club.
    click here for picture
Back to top