Skip Navigation

2015 Students’ Achievements

2015 Students’ Achievements

2015 Achievements

Academic

Mathematics Department:

  • Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools
    • 2 Bronze Awards – Teoh Ray Keat (6 Excellence), Inngyin Moe (6 Excellence)
  • NMOS (National Mathematical Olympiad of Singapore)
    • Special Round –  Ebreo Razaele Louis Sevilla (5 Excellence)

Science Department:

  • Abbott Young Scientist Award
    • Yeong Si Han (5 Excellence), Yar Zhi Le Bryan (5 Excellence), Cheryl Lim (5 Excellence)
  • Precision Category
    • Champion – Nicholas Pang (5 Integrity), Neo Wei Zhe (5 Integrity), Shawn Koh (5 Integrity)
  • Singapore Amazing Machine Competition 2015 Theory of Flight
    • Bronze Award Jovan Queck (6 Excellence), Hiap Chu Yao (6 Excellence)
  • Presentation Category
    • Bronze Award – Cheah Yu Xuan (6 Excellence), Clannisse Sim (6 Excellence), Kong Xin Yan (6 Excellence)
  • West Zone Junior Science Whiz Challenge – Inter Primary Sch Science Quiz 2015
    • Merit Award – Loh Ren Jie (6 Excellence)
  • Singapore Amazing Machine Competition
    • 1st Runner Up – Cheah Yu Xuan (6 Excellence), Clannisse Sim (6 Excellence), Kong Xin Yan (6 Excellence), Keziah Marie Malinao Yntig (6 Excellence)
  • Singapore Amazing Machine Competition
    • Most Creative Machine – Cheah Yu Xuan (6 Excellence), Clannisse Sim (6 Excellence), Kong Xin Yan (6 Excellence), Keziah Marie Malinao Yntig (6 Excellence)
  • National Environment and Water Quiz
    • 4th Individual Award – Choo Yu Qian (6 Excellence)
  • National Environment and Water Quiz
    • 3rd Team Award – Choo Yu Qian (6 Excellence), Clannisse Sim (6 Excellence), Kong Xin Yan, (6 Excellence)

English Department:

  • POSB KidsWrite Programme
    • Works chosen for publishing – Gao Chenzhang (3 Excellence), Zheng Shuyue (3 Excellence), Priscilla Kuek (5 Excellence), Brandon Low Kian Soo (6 Excellence), Amos Lim (6 Excellence)

Chinese Department:

  • Da Zhonghua Cup Global Chinese Competition 2015
    • Gold – Shen Yao (4 Respect), Jia Ze Yu (5 Excellence), Li Nuoshi (5 Harmony), Lily Ng Shia Li (6 Excellence)
  • Da Zhonghua Cup Global Chinese Competition 2015
    • Silver – Tivona Ng (5 Excellence), Priscilla Kuek (5 Excellence), Huang Manlin (5 Excellence), Myra Ashley Koh (5 Harmony), Tan Chang Yu (5 Harmony), Khoo Min Min (5 Respect), Tan Sze Jin (6 Excellence), Tang Da Ran (6 Excellence), Yu Jia Lu (6 Excellence)
  • Da Zhonghua Cup Global Chinese Competition 2015
    • Bronze – Chua Ming Xiu (4 Excellence), Chia Qi En (4 Excellence), Chew Jia Qian (5 Integrity), Toh Jiale (5 Integrity), Lee Zhi Yu ( 6 Excellence)
  • 21st National Primary School On-the-spot Chinese Creative Essay Writing Competition
    • Merit Award – Tan Yu Min (5 Excellence)
  • National Cross Talk Competition
    • 4th – Loh Ren Jie (6 Excellence), Pang Guan Xi (6 Respect)

Malay Department:

  • National Malay Writing Competition 2015
    • Gold (Category B) – Auny Marsya Bte Suhaizam (3 Excellence)
    • Gold, Finalist (Category B) – Nadia Bte Hassan Jopri (4 Excellence)
    • Gold (Category B) – IIlyas Husaini Bin Ahmad Farid (3 Excellence)
    • Silver (Category C) – Qistina Roslan (6 Harmony)
    • Bronze (Category C) – Dian Firzanah Bte Mohd Azlan (5 Excellence)
    • Silver (Category C) – Nuraqilah Bte Sariman (5 Courage)

Others:

  • MDIS Scholarship & Bursery
    • Ang Yu Shuang (6 Excellence)
      Nur Husnina Bte Hosni (6 Excellence)
      Tan Kah Hwee (6 Harmony)
      Kelly Toh Xin Yi (6 Integrity)

Non-Academic

CCA – Angklung:

  • Youth Celebrates
    • Certificate of Participation

CCA – Scouts:

  • Frank Cooper Sands Award
    • Silver Award

CCA – Others:

  • Peter Lim Scholarship Award 2015
    • Putri Nur Syaliza Bte Sazali (6 Respect)
Back to top