Skip Navigation

2016 Students’ Achievements

2016 Students’ Achievements

2016 Achievements

Academic:

Mathematics Department:

  • Raffles Institute Primary Maths World Contest (RIPMWC) 2016
    • Distinction Mao Liya (5 Excellence), Chua Ming Xiu (5 Excellence),
    • Credit – Ng Jun-Kang (5 Excellence), Yeo Yi En Isaac (5 Excellence)
  • SASMO: Singapore and Asian Schools Math Olympiad 2016
    • Gold –  Wong Zhi Yang, Wesley (6 Excellence)
    • Silver – Ho Jun Yi (5 Excellence), Ebreo Razaele Louis Sevilla (6 Excellence), Muhammad Amsyar Bin Suhaizam (6 Excellence), Yeo Yi En Isaac (6 Excellence)
    • Bronze – Lai Mei Shan @ Maysan Binte Joffry (5 Excellence), Wu WangHong (5 Harmony), Mao Liya (5 Excellence), Yao ZeRui (6 Excellence), Chia Wee Leong (6 Excellence)
  • Singapore Math Olympiad (SMOPS)
    • Silver – Wong Zhi Yang, Wesley (6 Excellence)
  • RV Math challenge
    • Commendable Performance – Muhammad Amsyar Bin Suhaizam (6 Excellence) Yeo Yi En Isaac (6 Excellence) Wong Zhi Yang, Wesley (6 Excellence)
  • NMOS by NUS High
    • Silver – Wu Wang Hong (5 Excellence)
    • Honorable Mention – Bezalel Joel Azhar (5 Excellence), Ho Jun Yi (5 Excellence), Lai Mei Shan (5 Excellence), Mao LiYa (5 Excellence)

Science Department:

  • Abbott Young Scientist Award
    • Ng Guan Zhi Eden (5 Excellence), Lim En Wei, Javier (5 Excellence), Li Si Min (5 Harmony)
  • RVHS Junior Science Whiz
    • 1st Practical Round – Low JiaQi, Katelyn (6 Excellence), Wong Zhi Yang, Wesley (6 Excellence), Jandhyala Shanmukha Surya Vamsi (6 Excellence)
    • 9th Team – Yeo Yi En Isaac (6 Excellence), Muhammad Amsyar Bin Suhaizam (6 Excellence), Ebreo Razaele Louis Sevilla (6 Excellence)
    • 6th Team – Low JiaQi, Katelyn (6 Excellence), Wong Zhi Yang, Wesley (6 Excellence), Jandhyala Shanmukha Surya Vamsi (6 Excellence)
    • Top 20 Individual – Ebreo Razaele Louis Sevilla (6 Excellence)

English Department:

  • RHB National Spelling Bee Championship 2016
    • Entered the West Zonal Round – Ebreo Razaele Louis Sevilla (6 Excellence)

Chinese Department:

  • National Story Challenge (CL) Individual Category
    • Champion – Jia ZeYu (6 Excellence)
    • Semi Finalist – Wang Ting An (4 Excellence)
  • 11th Inter-Pri School Crosstalk Competition
    • 3rd Place – Lee Wei Ru (4 Excellence), Wang Bai Lin (4 Harmony)
  • 22th National Primary Schools on-the-spot Chinese Creative Essay Writing Competition
    • 3rd Place – Evelyn Yeow Le Xuan (4 Excellence)

PE Department:

  • National Super Outdoor Adventure Race (SOAR)
    • 2nd Runner Up

Non-Academic:

CCA – Angklung:

  • SYF Central Judging 2016
    • Achievement

CCA – Scouts

  • Sands Cooper Award 2015
    • Gold

CCA – Football

  • West Zone Singapore Primary Schools Football Tournament (Senior)
    • 4th Placed

CCA – Malay Dance

  • SYF Central Judging 2016
    • Distinction

CCA – CL Dance

  • SYF Central Judging 2016
    • Achievement

CCA – Handbells & Chimes

  • SYF Central Judging 2016
    • Achievement
Back to top